Eelnõud infosüsteem (EIS) on ühelt poolt Riigikantselei ja ministeeriumide veebipõhine töövahend Euroopa Liidu Nõukogu ning Euroopa Komisjoni otsustusprotsessiga seonduva teabe ja dokumentide (edaspidi EL dokumentide) siseriiklikuks menetlemiseks, kuhu hõlmatakse kõik Eestile edastatud dokumendid ning seonduvad siseriiklikud dokumendid ja teiselt poolt mõeldud õigusaktide eelnõude kooskõlastamiseks ja valitsuse istungile esitamiseks.
Kõik huvilised saavad vaadata nii Euroopa Liidu kui riigisiseseid eelnõude toimikuid ja dokumente nendes, samuti eelnõudega toimunud menetlusi.
Avalikuks konsulteerimiseks saadetud eelnõud on vaadatavad ning kommenteeritavad www.osale.ee keskkonna kaudu.
EIS keskkonnas on kõigile Eesti ID-kaardi omanikele avatud kooskõlastamisele saadetud eelnõude kommenteerimine. Vt toimiku vaade.
Enamus komponentides saab kasutaja vajadusel neid komponente kuval minimiseerida "-" või maksimiseerida "+" vastavalt enda vajadusele. Objektide vaadetes kuvatakse kasutajale ainult täidetu d väljasid ja nende andmeid.
Juurdepääsupiirang rakendub siis, kui juurdepääsu piirang= Asutusesiseseks kasutamiseks ja praegune ajahetk kuulub piiratavasse perioodi ehk kehtivad tingimused:
Juurdepääsu piirangud rakenduvad järgmistele objektidele:
daale kasutatakse rakenduses erinevatel kuvadel, et lihtsustada väljadele väärtuste määramist. Nupp Kinnita valik tagastab valitud read välja kutsunud komponendile ning sulgeb modaali. Sõltuvalt komponendist võivad avanevatel modaalidel olla mitut erinevat liiki valiku võimalused. Sobiliku võimaluse valimiseks tuleb valida vastav sakk.
Dokumendi, toimiku ja liigitusüksuse valik - siin oleneb kuva pilt sõltuvalt sellest, milliseid liigitusüksuste tasemeid saab kasutaja väljakutsuvas komponendis valida.
Kui komponendis kuvatakse taset, kus saab valida toimikuid/dokumente, siis see kuvatakse nimekirjana, kus on väljad:
Isikute valik
Mitme isiku valik:
Kuvatakse väljad:
Isikugruppide valik.
Kuvadel, kus on võimalik modaalilt küsida mitut isikut korraga, kuvatakse ka valik "isikute grupid".
Asutuste valik.
Ühe asutuse valimise võimalus (näiteks
Kuvatakse väljad:
Kuvatakse nimekiri asutuste gruppidest. Iga asutuse grupi ees on märgistamise ruut. Gruppi kuuluvate asutuste nägemiseks tuleb grupp maksimiseerida (ikoon "+") .
Märksõnade valik.
Kuvatakse väljad:
Peamenüü valik Dokumendid avab liigitushierarhia vaate. Vaate vasakus servas on liigitushierarhia kujundatud vertikaalmenüüna. Vaate parem pool kuvab vertikaalmenüüs valitud funktsiooni või sarja kuuluvate üksuste nimekirja ehk (all(-all))sarjade nimekirja või toimikute nimekirja. Toimikute nimekiri kuvatakse juhul, kui (all(-all))sari sisaldab toimikuid. Vastasel korral kuvatakse sarjade nimekiri.
Liigitushierarhias on kaks funktsiooni: Riigisisesed dokumendid ja Euroopa Liidu dokumendid. Riigisiseste dokumentide funktsioon on jaotatud ministeeriumitele vastavateks sarjadeks. Euroopa Liidu dokumentide funktsioon on jaotatud kuni kolmetasemeliseks sarjade hierarhiaks.
Vertikaalmenüüs funktsiooni või sarja nimele klõpsates avaneb vaate paremal pool sellesse üksusesse kuuluvate sarjade või toimikute loend - kui tegemist on kõige alumise taseme sarjaga, siis avaneb toimikute loend, vastasel korral (all(-all))sarjade loend. Vertikaalmenüü rea ees olevale kolmnurgaikoonile klõpsates avaneb või sulgub menüü alamtase ilma vaate paremal pool nimekirja värskendamata.
Sarjade nimekirjas kuvatakse ühe üksuse - funktsiooni või sarja - alla kuuluvate (all(-all))sarjade andmeid:
Sarjade nimekiri on standardne EIS nimekiri, mis tähendab, et nimekirja on võimalik veergude järgi sorteerida ja filtreerida.
Sarjade nimekirja vaate päise paremas servas paikneb ümbriku ikooniga link "Telli e-postile". Selle lingi kaudu saab tellida teavitused e-posti aadressile käesolevasse funktsiooni või sarja lisanduvate dokumentide kohta.
Toimikute nimekirjas kuvatakse ühe (all(-all))sarja toimikute loetelu. Loetelus on järgmised veerud:
Toimikute nimekiri on standardne EIS nimekiri, mis tähendab, et nimekirja on võimalik veergude järgi sorteerida ja filtreerida.
Toimikute nimekirja vaate päise paremas servas paikneb ümbriku ikooniga link "Telli e-postile". Selle lingi kaudu saab tellida teavitused e-posti aadressile käesolevasse sarja lisanduvate dokumentide kohta.
Toimiku vaates kuvatakse eelnõu toimiku andmeid, toimikuga seotud menetlusetappe ja toimikusse kuuluvaid dokumente.
Toimiku vaade koosneb päisest ja avatavatest-suletavatest plokkidest. Vaates on alati metaandmete ja seoste plokk (ploki päise tekst "Metaandmed ja seosed") ning dokumentide plokk ("Dokumendid"). Kui toimikul leidub menetlusetappe, siis iga menetlusetapi kohta on omaette plokk (ploki päise tekst koosneb menetlusetapi järjekorranumbrist ja menetlusetapi nimetusest). Ploki avamine-sulgemine käib ploki päisereal klikkides. Ploki päiserea vasakus servas olev ikoon näitab, kas plokk on avatud ("-") või suletud ("+").
Blokis kuvatakse toimiku metaandmed:
Sektsioon Seosed - kuvatakse ainult juhul kui toimikul leidub seoseid teiste toimikutega või dokumentidega. Numbril ja pealkirjal asuvad lingid viivad vasta toimiku/dokumendi vaatamiskuvale.
Sektsioon Juurdepääs -näidatakse toimikuga seotud juurdepääsu andmeid.
Lisa kommentaar - (nupp asub ploki päises) kuvatakse kõigile kasutajatele. Kui kasutaja pole sisse loginud, siis nupule vajutamisel avaneb modaalne aken, kus öeldaks kasutajale, et kommentaari lisamiseks peab sisselogima. Modaalaknas kaudu sisselogimiskuvale minnes viiakse kasutaja tagasi menetlusetappi vaatesse. NB! Kui isikul ei ole süsteemis kasutajatunnust, siis saab enda autentimiseks kasutada mobiili-ID-d või ID kaarti.
Kommentaarile tuleb lisada pealkiri. Kommentaari võib sisestada lahtrisse "Kommentaar" ja/või laadida üles failina.
Laadi all ja Edasta e-postiga nupud - ei näidata, kui toimik on juurdepääsupiiranguga
Toimiku vaate päise paremas servas paikneb ümbriku ikooniga link "Telli e-postile". Selle lingi kaudu saab tellida teavitused e-posti aadressile käesolevasse toimikusse lisanduvate dokumentide kohta.
Dokumendikuval näidatatvate andmete koosseis sõltub dokumendiliigist. Sõltuvalt sellest võidakse dokumendi kuval näidata erinevaid sektsioone. Vaates on alati olenemata dokumendiliigist metaandmete ja seoste plokk (ploki päise tekst "Metaandmed ja seosed") ning failide plokk ("Dokumendifailid").
Otsingukast lihtotsingu teostamiseks on Kõigi EIS vaadete paremas üleval servas paikneb dokumentide leidmiseks.
Lihtotsing on dokumentide otsing dokumentide sisus või metaandmetes leiduva sõnaosa järgi. Otsingu teostamiseks peab sisestama vähemalt ühe vähemalt 3-märgilise sõne. Sisestada võib mitu sõna, kuid arvestama peab sellega, et otsingul ei arvestata alla kolmemärgilisis sõnesid. Maksimaalaselt saab otsida 10 tühikuga seotud sõnaga ning maksimaalselt 50 tähemärgiga. Otsing teostatakse vajutades ENTER klahvi või ekraanil "Otsi" nuppu. Otsingu tulemus kuvatakse nimekirjana, milles kuvatakse maksimaalselt 100 esimesena vastuseks saadud tulemust.
Detailotsingu vaatesse saab lingi "Täpne otsing" kaudu, mis asub paremal üleval servas enne lihtotsingu lahtrit. Otsida saab nii dokumente kui toimikuid- selleks tuleb valida vastav sakk: Dokumentidest või Eelnõu toimikutest.
EISis on RSSi tellimine võimalik:
Mis on RSS uudistevoog?
RSS (ingl. Rich Site Summary või Really Simple Syndication ) uudistevoog on mugav viis operatiivse info saamiseks huvipakkuva veebilehekülje uuenemisest. Uudistevoog võimaldab aega kokku hoida, sest veebist ei pea uusi uudiseid otsima - lehekülgedel avaldatavad uued pealkirjad jõuavad spetsiaalse uudistevoo lugeja või veebilehitseja abil arvutikasutajani automaatselt.
Kuidas saab RSS uudistevoogu lugeda?
Erinevus tavapärasest uudiste tellimisest seisneb selles, et ei ole vaja oma e-maili kuhugi sisestada, tuleb vaid kopeerida RSS voo viide RSS-i toetavasse programmi. Uudistevoo lugemiseks sobivad mitmesugused programmid (ingl. News Reader ). Viiteid ja juhendeid leiate järgmistelt lehekülgedelt (avanevad uues aknas, Riigikantselei ei vastuta lehekülgede sisu eest):
Avaneval kuval saab täpsustada teavituse andmeid: